25.Революція Мейдзи
У другій половині XIX ст. почалася масова колонізація регіонів Тихого океану. Після "опіумних війн" відбулося насильницьке відкриття Китаю для європейської колонізації. Могутнім конкурентом європейців у цьому регіоні стали США. їхні дешеві та якісні товари витісняли європейські.У 1853 р. біля берегів Японії з'явився американський флот і загрозою бойових дій змусив японські власті відкрити для торгівлі свої порти. Одночасно з такими вимогами виступили Англія та Росія.
Проникнення європейців та американців до Японії підірвало авторитет традиційної влади сьогуна, який спирався на князів-землевлас-ників. У 1866 р. помер сьогун Ємоті, який уособлював світську владу, 1867 р,— імператор (мікадо) Комей, який представляв владу релігійну. У країні спалахнула боротьба за владу. Нового імператора МІцухіто підтримували самураї півдня Японії, городяни, селяни.У січні 1868 р. війська Імператора, що мали європейську зброю, розгромили війська сьогуна, а в травні вступили до столиці сьогуна Токіо (Едо). Так імператор об'єднав світську й духовну влади. Роки його правління (до 1912 р.) отримали назву "Мейдзи" ("освічене правління").Переворот Мейдзи започаткував радикальні соціальні, політичні та економічні зміни в японському суспільстві. Відбулася швидка модернізація країни на основі застосування іноземного досвіду з урахуванням національних традицій, створення могутнього промислового потенціалу з необхідними для цього нововведеннями у політичних інститутах, правових нормах і т. д.
Реформи 70-80-х рр. XIX ст. Особливості економічного розвитку
На відміну від Китаю, де традиціоналізм і консерватизм перешкоджали прийняттю європейських нововведень, молодий імператор Японії Міцухіто рішуче вдався до творчого запозичення досвіду Європи. Японська цивілізація виявилася сприйнятливішою для зовнішніх впливів, зокрема, європейських.
Розвиток Японії в останній третині XIX ст. прискорився. Реставрація влади імператора супроводжувалась усуненням від управління державою тих землевласників кланів, які чинили спротив проведенню актуальних реформ.
Важливу роль у послабленні впливу великих землевласників відіграла аграрна реформа, за якою частина землі відійшла селянам. Унаслідок реформи селяни отримали в приватну власність ті ділянки, які вони обробляли. Замість натурального податку було введено єдиний поземельний у розмірі 3% від вартості землі. Та навіть незначний податок виявився непосильним для селян, бо вартість землі в Японії була дуже високою. Для сплати податку доводилося продавати до 50% урожаю. Зрештою, до 1890 р. 67% селян змушені були продати свої ділянки. І все ж реформа дала простір для розвитку товарного виробництва.
Було проведено військову реформу. Армія комплектувалася на основі загальної військової повинності. Було створено військові академії та інші навчальні заклади. Японія, щоб стати в рівень з могутніми європейськими державами, готувалася до здійснення широкомасштабних планів експансії на материку.
В результаті адміністративної реформи було знищено князівства, введено префектури, що дозволило подолати рздробленість країни і консолідувати загальнонаціональний ринок.
Реформи вирвали Японію з міжнародної ізоляції, долучили її до світового господарства, посприяли формуванню індустріального суспільства.Слабкість підприємницького капіталу обумовила провідну роль держави у створенні великих підприємств та арсеналів. Острівна країна субсидіюванням заохочувала розвиток своєї промисловості, віддаючи перевагу фірмам, які працювали на потреби армії та флоту. У 80—90-х рр. чимало державних фабрик і заводів було передано в оренду або продано приватним особам на пільгових умовах. Утворилися великі фірми, концерни (Міцуї, МіцубІсі, Ясуда, Асано). Підприємства часто передавалися до рук великих землевласників, вищих службовців. Так започаткувався тісний зв'язок імператорського двору, великих землевласників та національної буржуазії. За рахунок держави було створено систему транспорту і зв'язку. А втім, у промисловості домінували дрібні підприємства. Рівнем технічного розвитку Японія значно поступалася європейським державам.
Індустріальний розвиток відчутно змінив соціальну структуру японського суспільства. Формувався клас підприємців. У систему найманої праці втягувалася дедалі більша частина населення.
Переплетення інтересів імператорського двору, поміщиків і промисловців, існування деяких пережитків минулого у сільському господарстві, жорстокі методи експлуатації населення, орієнтація на континентальну територіальну експансію визначили своєрідність японського розвитку індустріального суспільства. Зовнішньополітична експансія в Японії отримала першочергове значення як національна стратегія модернізації суспільства.
Комментариев нет:
Отправить комментарий