24. Головні особливості суспільних відносин Візантійської Імперії.
Східна половина була стійкішою порівняно із західною, що пояснюється головним чином її більш розвиненими і стійкими економічними відносинами. Становище візантійських селян поселенців із слов'ян схарактеризоване в "Землеробському законі". Селяни були вільними поселенцями, які володіли власними ділянками полів виноградників і садів. Велике
значення мало скотарство. Крім основних жителів села селян-землеробів були бідними, які орендували землю з половини урожаю. Були, що наймалися на сільські роботи до землевласників.
В 11 ст. Македонську династія змінила династія Комнінів, що вийшла з середовища ослики малоазіатської землевласницької знаті, всіляко сприяла погленанню феодалами решти вільного селянства. Комміни відавали великим землевласникам у так звані пронії (піклування) не лише окремі села, а й цілі округи. Це було прямим кроком до закріпачення населення.Поступово ці землі ставали спадковою феодальною власністю. Селян- кріпак став головною фігурою у візантійському селі. Разом з тим залишалася ще деяка кількість рабів, яких експлуатували як двірських слуг. Всю імперію було розбито на феми – військові округи. Очолювали їх стрататиги - воєводи, що мали не тільки військову, а і цивільну владу. Їхніми помічниками були офіцери - турмархи. Рядові солдата - стратіоти були одночасно і селянами, і воїнами, які відбували довічну військову службу (їхзвільняли від частини податків).
Комментариев нет:
Отправить комментарий