27.«Празька весна»
На IX з'їзді КПЧ у травні 1949 р. був розроблений перший п'ятирічний план (1949-1953 рр.) та взятий курс на побудову соціалізму.
Побудова соціалізму в ЧСР мала свої особливості. Чехословаччина була промислово розвинутою країною і не потребувала індустріалізації, тому основний акцент був зроблений на націоналізації і структурній зміні у промисловості (переважний розвиток групи «А»), В іншому розвиток соціалізму йшов по тій же схемі, що і в інших країнах: кооперація сільського господарства (завершена у 1960 р.), масові репресії і показові судові процеси (проти словацьких націоналістів, проти «групи економістів» і тощо).
Перші виступи проти сталінської моделі соціалізму відбулись у 1953 р., особливо в Моравсько-Ос-травському промисловому районі, але вони не набули такого розмаху, як у НДР. Десталінізація, яка почалась після XX з'їзду КПРС, у ЧехословаччинІ прийняла суто косметичні форми. Реабілітація жертв почалась лише у 1962 р. і проводилась непослідовно.
Тим часом економічне становище у країні погіршувалось. У 1963 р. відбувся навіть економічний спад. Хоча у той же час КПЧ проголосила курс на побудову комунізму.
З боку населення росла недовіра до керівництва партії на чолі з А.Навотним, який займав одночасно і посаду президента. Поряд з цим внутрішньополітичне становище ускладнювалось невирішенням словацького питання. Вихід було знайдено у розпочатій у 1965 р. економічній реформі. У прийнятих керівництвом «Принципах вдосконалення системи планового управління» передбачався перехід до ринкових відносин: поєднання діяльності центральних органів управління з використанням товарно-грошових відносин, розширення уповноважень І відповідальності підприємств, стимулювання ініциативи робітників і тощо. Головна ставка у підвищенні ефективності економіки робилась на механізм господарювання: конкуренцію, вільний вибір підприємства-партнера, комерційний кредит, договірне ціноутворення.
Але реформи здійснювались непослідовно. Проведення реформи привело до активізації реформаторського крила КПЧ, яке піддавало гострій критиці політику Навотного. У січні 1968 р. на пленумі ЦК КПЧ його було усунуто І першим секретарем обрано О.Дубчека. Нові лідери партії розробили широку програму політичних та економічних реформ, покликаних створити нове обличчя соціалізму, як тоді казали «соціалізм з людським обличчям».
Велику роль у пропаганді цих ідей відіграла преса, яка була звільнена від цензури, і неформальні громадсько-політичні організації.
Навесні 1968 р. КПЧ прийняла «Програму дій», в якій по-новому ставився ряд принципових питань: правляча партія повинна здійснювати свою керівну роль не шляхом панування над суспільством, а служити йому, взаємовідносини між різними партіями в Національному фронті повинні будуватися на принципах рівності та партнерства; намічався перехід до федерального устрою країни, проведення глибоких економічних реформ. Ця програма отримала широку підтримку всіх верст суспільства.
Однак, консервативна частина партії розглядала все те, що відбувалось у країні, як втрату «завоювань соціалізму» І звинувачувала прихильників реформ у ревізіонізмі.
Керівництво СРСР та інші союзники поставились до змін у Че-хословаччині різко негативно. На зустрічі керівників п'яти країн ОВД (18 серпня 1968 р.) були схвалені оцінки та пропозиції Брежнєва, згідно з якими необхідно покласти край діяльності реформаторів. Обґрунтовуючи необхідність військового втручання у внутрішні справи країни, керівництво КПРС спиралось на лист, з яким звернулись до нього деякі діячі КПЧ з проханням ввести війська та «захистити соціалізм». Атмосферу загострювали повідомлення засобів масової Інформації про підготовку контрреволюційного перевороту в ЧССР.
У ніч з 20 на 21 серпня війська п'яти держав ОВД — Болгарії, НДР, Польщі, СРСР та Угорщина — перейшли кордони Чехословаччини, спираючись на те, що їх, нібито, запросила «група членів КПЧ та уряду» для відвернення загрози контрреволюції. Окупацію здійснювало 124 тис. чол. та 500 танків. Швидко були захоплені найважливіші стратегічні пункти: аеродроми, вокзали, радіо, телебачення, ЦК КПЧ, резиденція уряду, Академія наук, МЗС і тощо, було також конфісковано зброю міліції. Чехословацьких керівників О.Дубчека, Й.Смрковсь-кого, О.Черника, Ф.Кригеля, Й.Шпа-чека було відразу заарештовано і відправлено до Москви.
Президія ЦК КПЧ більшістю голосів оцінила дії «союзників», як такі, що суперечать принципам взаємовідносин між соціалістичними державами і нормам міжнародного права.
21 серпня «Звернення до народу Чехословаччини» закликало населення дотримуватись спокою і не чинити опору військам вторгнення. Президент Л.Свобода наказав армії опору не чинити.
Незважаючи на це, за перших три дні на вулицях міст загинуло ЗО і поранено 300 чоловік.
В одному з цехів празького заводу ЧКД у Височанах 22 серпня 1968 р. відбувся надзвичайний XIV з'їзд КПЧ. Були прийняті резолюції і звернення до комуністичних і робітничих партій світу, в яких засуджувалось введення військ ОВД. Вже 23 серпня, згідно з рішенням з'їзду, було проведено загальнонаціональний одногодинний страйк.
Окупація ЧССР була різко засуджена урядами багатьох країн світу, в тому числі Югославією, Румунією, Албанією, Китаєм.
21 серпня відбулось засідання Ради Безпеки ООН, на якому було обговорено «чехословацьке питання». Була прийнята резолюція, яка засуджувала інтервенцію і вимагала негайного виведення окупаційних військ. Але ця резолюція через радянське вето в силу не вступила.
22 серпня міністр закордонних справ ЧССР І.Гаєк заявив протест проти вторгнення військ ОВД.
Реакція в ЧССР і світової громадськості примусила керівництво СРСР піти на переговори. Президент ЧССР Л.Свобода та інші державні особи прибули у Москву, де під тиском брежнєвського керівництва були змушені підписати «Програму виходу з кризової ситуації».
Чехословацька сторона брала на себе зобов'язання визнати недійсним рішення Височанського з'їзду КПЧ і на території ЧССР залишити радянські війська.
Спираючись на радянську підтримку, консервативні сили КПЧ перейшли у наступ. З партії усувались прихильники реформ. З розробленої ними програми вдалось здійснити лише перетворення ЧССР у федерацію двох рівноправних республік — Чехії і Словаччини.
У квітні 1969 р. до керівництва країною прийшов Г.Гусак, який розпочав процес «нормалізації», змістом його стало повернення до старих методів управління, що призвело до подальшої стагнації економіки. Здійснювалась широка чистка в КПЧ, з якої було вилучено майже 500 тис. членів. Також існувала позагласна заборона на професійну діяльність представників інтелігенції — прихильників реформ.
Комментариев нет:
Отправить комментарий