14. Соціально-економічний розвиток СРСР в 20-ті рр.
індустріалізація в СРСР
Відбудова господарства, зруйнованого за роки першої світової та громадянської воєн, поставила перед більшовиками питання про подальший розвиток країни. Всім було зрозуміло, що країна потребує модернізації, яка вивела 6 її з економічної відсталості. Питання полягало в тому, як це здійснити.
На XIV з'їзді ВКП(6) у грудні 1925 р. було схвалено стратегію прискореного розвитку промисловості, здійснення імпортозамінної індустріалізації.
Проведення політики індустріалізації почалося здійсненням плану ГОЕЛРО — плану електрифікації країни. Остаточно цю політику було схвалено після затвердження директив першого п'ятирічного плану розвитку народного господарства на 1928/29-1932/33 рр.
Основою дискусії, що розгорілася в партійному керівництві, було питання про темпи й масштаби промислового будівництва в СРСР. Вирішальним у цьому став ідеологічний чинник і зростаючий культ особи Сталіна. У зв'язку з цим у партійному керівництві були дві основні позиції:
• О.Риков, голова Раднаркому, виступав за збалансований розвиток сільського господарства і промисловості;
• Л.Троцький вимагав здійснення надіндустріалізацІЇ (високі темпи розвитку промисловості в най-коротші строки). Більшість членів ЦК ВКП(б)
підтримала Рикова, але з 1928 р. Сталін почав проводити політику надзвичайних заходів щодо селянства та прискорення темпів індустріалізації. Така ситуація вплинула й на вироблення завдань першого п'ятирічного плану. Із двох пропонованих варіантів — мінімального, який передбачав 18% зростання темпів економічного розвитку на рік, та оптимального, що передбачав 20-22% зростання, було схвалено останній,
що його згодом коригували в напрямку різкого підвищення показників розвитку галузей важкої промисловості (на 37% щорічно).
Перша п'ятирічка виконувалась у складних економічних і політичних умовах. Завищення планових показників розвитку економіки спричинило диспропорції та призвело до зриву виконання завдань. Офіційна пропаганда вирішила не знайомити радянський народ з таким провалом і, повторюючи слова з промов Сталіна, твердила про дострокове виконання завдань першої п'ятирічки за 4 роки і 3 місяці. Реальні темпи зростання становили близько 16%. А заплановані показники першої п'ятирічки були досягнуті лише в середині 50-х років.
Основними джерелами індустріалізації були:
• використання доходів державного сектора економіки;
• націоналізація промисловості;
• збільшення прямих і непрямих податків;
• використання трудового ентузіазму трудящих і дармової праці політичних в'язнів;
• примусова колективізація сільського господарства. «Надіндустріалізація» призвела
до падіння продуктивності праці, зменшення кількості споживчих товарів, посилення грошової емісії (радянський карбованець перестав бути конвертованим), інфляції, погіршення матеріального становища народу, і як наслідок, — запровадження карткової системи.
У другій п'ятирічці (1933-1937 рр.) сталінське керівництво перейшло до більш-менш збалансованої політики щодо темпів економічного розвитку господарства країни. І хоча результатом розвитку її економіки стало виконання планових завдань по 10 показниках, в цілому ж завдань п'ятирічного розвитку, попри офіційні заяви, теж не було виконано.
Підсумки індустріалізації в оцінці сучасних істориків залишаються досить неоднозначними.
З одного боку, СРСР із країни, що ввозила машини, перетворився на країну, що почала самостійно забезпечувати себе машинами. В економіці було створено нові галузі: літакобудування, автомобілебудування, хімічна промисловість, сільськогосподарське машинобудування, енергетична промисловість та ін., а за обсягами промислового виробництва радянська країна вийшла на друге місце у світі. СРСР перетворився з аграрно-індустріальної в індустріально-аграрну країну. З іншого боку, ціна індустріалізації виявилась занадто високою: в СРСР було підірвано сільськогосподарське виробництво, скоротилося виробництво в легкій і переробній галузях промисловості вкупі з різким зниженням якості товарів, сталась ізоляція радянської економіки від світової, відбулося загальне одер-жавлення засобів виробництва, посилилася централізація в управлінні економікою, утвердилися командно-адміністративні методи управління. Найнегативніший аспект індустріалізації — її проведення не було спрямоване на піднесення життєвого рівня населення. Інтереси і потреби людини цілковито ігнорувалися, а її особистість нівелювалась.
Колективізація в СРСР
Одним із джерел індустріалізації була колективізація, яка заразом мала забезпечити контроль з боку ВКҐ!{6) над селянством і придушити будь-які спроби селянських виступів. Колективізація розпочалася за рішенням XV з'їзду партії більшовиків (1927 р.); вона стала важливою складовою формування тоталітарної системи.
Здійснення Індустріалізації загострило становище в аграрному секторі. Восени 1928 р. розпочалися перебої з постачанням хліба. За умов зростання ринкової ціни на хліб селянство відмовлялося продавати державі хліб за нижчими цінами. Становище можна було легко скорегувати зміною цінової політики — зниженням цін на промислові товари й підвищенням закупівельних цін на продукцію сільського господарства. Порушуючи рішення XV з'їзду ВКП(б) про збалансований розвиток галузей економіки, політбюро ЦК ВКП(б) у січні 1928 р. винесло рішення про примусове вилучення у селянства зернових надлишків і необхідність форсованої колективізації сільського господарства. Група членів ЦК ВКП(б) під проводом М.Буха-ріна виступила проти відновлення воєнно-комуністичних методів економічної політики, але зазнала поразки. Перемогли прихильники точки зору Сталіна, які наполягали на необхідності проведення суцільної колективізації, тобто суцільного насадження системи колгоспів.Суцільна колективізація почала здійснюватись уже в 1929 р., названому «роком великого перелому». Керівники окремих районів, спонукувані «високим керівництвом», змагалися, хто першим прозвітує про завершення колективізації. З'явилася сила-силенна абсолютно нежиттєздатних колективів-комун і колгоспів-гігантів. У відповідь на ці заходи селяни почали масовий забій худоби, аби тільки вона не потрапила до колгоспу. Було багато повідомлень про підпали, терористичні акти, масові селянські виступи. Виникла загроза зриву весняної посівної.
2 березня 1930 р. у «Правді» з'явилася стаття Сталіна «Запаморочення від успіхів», в якій зазначалися серйозні помилки на селі, а саме: порушення принципу добровільності вступу до колгоспів, відмова від урахування різноманітності умов у різних регіонах. У помилках «вождь народів» нахабно звинуватив лише місцевих партійних керівників.
Стаття й опублікована після неї постанова ЦК ВКП(б) були не чим Іншим, як тактичним кроком сталінського керівництва, спрямованим на заспокоєння громадської думки. Селяни сприйняли нові настанови як сигнал до виходу з колгоспів. До червня 1930 р., порівнюючи з березнем, рівень колективізації впав із 58 до 24%. Але після XVI з'їзду ВКП(б) почалася нова хвиля колективізації.
Було розроблено директивний план, за яким зернові райони за строками завершення колективізації було поділено на три категорії:
• до першої категорії віднесено зернові райони Північного Кавказу й Поволжя. Тут колективізація мала завершитися весною 1932 р.;
• до другої категорії — Україну та Білорусію (весна 1933 р.);
• до третьої — всі інші та незер-нові райони {весна 1935 р.). Селян-одноосібників обкладали
нестерпними податками.
Головним методом проведення колективізації (колгоспного будівництва на селі) став терор проти селянства.
Передбачалося перетворити всіх трудівників села на державних робітників, а земельну власність — на державну.Соціальний склад селянства напередодні колективізації відзначався неоднорідністю, і ставлення його прошарків до радянської влади також було неоднозначним. Незаможних («бідняцькі») та «пролетарські» категорії селянства стали соціальною базою радянської влади на селі під час проведення колективізації. Щодо «середняка» радянська влада впродовж деякого часу виявляла толерантність.
Головне вістря «класової боротьби» було спрямоване проти «куркулів», яких передбачалося «знищити, як буржуазний клас». Ця верства селянства стала головним противником соціалістичного експерименту на селі. З осені 1929 р. радянська влада розпочала активний наступ проти «куркульських» господарств.
Попервах наступ здійснювався методом адміністративного тиску — встановленням підвищеного зерноподатку, забороною оренди землі та вступу до колгоспів. У грудні 1929 р. радянська влада перейшла до політики відкритого терору проти заможних селян — «куркулів». Було встановлено категорії «класових ворогів на селі».Відповідно до категорії визначалися міра покарання та чисельність «ворогів».
Конкретні цифри «розкуркулен-ня» передбачали, що до першої категорії (активні вороги радянської влади) належать 60 тис. сімей, до другої {активні саботажники колгоспного будівництва) — 150 тис. Поступово політика «розкуркулення» перетворилася на засіб боротьби проти всіх селянських господарств, які чинили опір колективізації. Вона поширилася на господарства середняків, навіть на бідняків. Усього було «розкуркулено» до 15% селянських господарств, а адміністративно вислано 20% селян.
У 1935 р. набрав чинності закон про охорону соціалістичної власності на селі, прозваний у народі законом «про 5 колосків». Згідно з ним найменша крадіжка каралася розстрілом або 10 роками таборів. Амністію було заборонено. Тільки за 5 місяців дії закону було розстріляно 2 тис. осіб, а 55 тис. ув'язнено в таборах.
Колективізація призвела до повної дезорганізації сільськогосподарського виробництва. Збір зернових упав до рівня 1921 р. Поголів'я великої рогатої худоби скоротилося вдвічі, свиней — у 2,2 раза (поголів'я не змогли відновити протягом наступних ЗО років). Порушився баланс у розвитку сільського господарства і промисловості, що призвело до хронічного відставання аграрного сектора. Було фізично знищено найбільш кваліфіковану частину сільськогосподарських працівників. Голодомор 1932-1933 рр. у зернових районах тільки в Україні за оцінками деяких спеціалістів забрав життя понад 7 млн осіб, у Казахстані — 2 млн.
Комментариев нет:
Отправить комментарий