26.Криза і розпад Югославії
Після смерті Тіто у 1980 р., коли місце президента зайняв колективний орган — ПрезидІум, в якому була представлена кожна республіка, в країні посилились відцентрові тенденції. Криза тоталітарного соціалізму в Югославії прийняла форму міжнаціональних конфліктів.
Пошук шляхів виходу з кризи привів до необхідності проведення на той час економічних, політичних реформ та реформ Союзу Комуністів Югославії (СКЮ).
У грудні 1989 р. в країні почалось проведення економічних реформ, автором яких був А.Марко-вич. Першим пунктом стало подолання інфляції і перетворення дінара (грошова одиниця) у конвертовану валюту, що з успіхом було зроблено на початку 1990 р. Але процес подальших економічних реформ був перерваний розпадом Югославії.
Детонатором міжетнічних сутичок стали події в автономному краї Косово (заселений переважно албанцями — 90%), напруження в якому не спадало з початку 80-х рр., коли почались масові виступи проти засилля сербської меншості (серби займали всі державні посади в краї).
Події в Косово привели до розколу громадської думки в країні та до політичної активності населення.
Хвиля націоналізму охопила країну: великосербського, хорватського, албанського, словенського та ін. На цій хвилі відбулись зрушення у свідомості населення і стала домінуючою думка, що з кризи можна вийти щляхом утворення окремих національних держав.
У 1989 р. у всіх республіках утворюються опозиційні партії, а весною 1990 р. на виборах у Словенії і Хорватії перемагають національні коаліції.
Спроба на XIV з'їзді СКЮ якось виправити становище була невдалою. Робота з'їзду тимчасово перервалася, та так і не була відновлена. СКЮ розпалась. Республіканські організації перейшли на націоналістичні позиції. Сербські комуністи стали сербськими великодержавними шовіністами на чолі з С.Мілошевичем.
Листопадові вибори 1990 р. дали перемогу прокомуністичним (про-сербським) силам у Сербії і Чорногорії, Боснії і Герцеговині, Македонії.
У відповідь Словенія і Хорватія, де до влади прийшли націона-лісти, прийняли нові конституції і висловили намір вийти з федерації. На референдумах у Словенії І Хорватії переважна більшість населення висловилась за незалежність (80% і 95% - за відповідно). Союзне керівництво, переважну частину якого складали серби, виступило за збереження єдності будь-якою ціною.
Після прийняття рішення Словенії (лідер М.Кучен) І Хорватії (лідер Ф.Туджман) про вихід з Югославії (червень 1991 р.), спочатку в Словенії, а потім у Хорватії почались бойові дії між загонами самооборони республік і частинами Югославської народної армії (ЮНА), яким було надано наказ забезпечити єдність Югославії.
Після поразки ЮНА в Словенії, основні бойові дії перемістились в Хорватію. Там місцеві серби при допомозі ЮНА виступили зі зброєю в руках і встановили свій контроль над територією, де компактно проживають серби (10% території Хорватії) та проголосили тут Республіку Сербська Країна зі столицею — містом Кнін. На початку 1992 р. бойові дії в Хорватії поступово припиняються.
Для припинення етнічного конфлікту І розмежування воюючих сторін до країни було введено війська ООН — міжнародні миротворчі сили. У конфлікт втрутилось і Євро-пейське співтовариство, його члени в січні 1992 р. вирішили визнати всі нові держави, що забажали б вийти зі складу Югославії. Після міжнародного визнання Хорватії Сербія автоматично ставала агресором, бо її війська знаходились на території суверенної держави. Проти Сербії були введені міжнародні санкції. Зрештою, Сербія вивела свої війська з Хорватії, проте, на території останньої продовжувала існувати ніким не визнана Республіка Сербська Країна. У 1995 р. стотисячна хорватська армія провела успішну операцію «Буря», в результаті якої Республіка Сербська Країна була ліквідована. 15 тис. сербів загинуло, 250 тис. стали біженцями. У 1997 р. Хорватія шляхом переговорів домоглась суверенітету і над Східною Словенією.
27 квітня 1992 р. Сербія І Чорногорія проголосили утворення нової держави — Союзної Республіки Югославії. Всі інші колишні союзні республіки стали незалежними.
Але на цьому трагедія на Балканах не припинилась. У березні 1992 р. розгорівся етнічний конфлікт у Боснії і Герцеговині. У цій новоутвореній державі проживали три етнічно-релігійні групи: серби (православні), які складали 32,3% населення; хорвати (католики) — 17% та серби і хорвати, які сповідували іслам (43,7%). Сербська частина населення на чолі з Радова-ном Караджичем прагнула приєднання БіГ до СРЮ (Тут вони ще 15 січня 1992 р. проголосили Сербську Республіку БіГ), мусульманська на чолі з АлІєм Ізитбего-вичем — незалежності (1 березня 1992 р.; 10 березня БіГ була визнана США і країнами ЄС); хорватська — приєднання районів компактного проживання хорватів до Хорватії. Спроба розділити республіку вилилась у тривалу війну, яка відзначилась особливою жорстокістю, етнічними чистками, концтаборами. Скориставшись воєнною перевагою, серби оволоділи 70% території БіГ {хорвати контролювали 20%, мусульмани — 10% території БіГ). Основні бої розгорілися в районі міста Сараєво. Всі спроби світового співтовариства врегулювати конфлікт мирними засобами наштовхувались на збройний опір сербів. Навіть введення військ ООН, які повинні були роз'єднати воюючі сторони, забезпечити мирне населення всім необхідним і, тим самим, створити сприятливі умови для вирішення конфліктної ситуації за столом переговорів, не мали успіху. Тоді за рішенням ООН авіація НАТО і контингент військ ООН завдали серії ударів по позиціях сербів, знищуючи їхню бойову техніку. Як акція помсти сербів, стало захоплення ними міста Сребреніца, яке було під охороною військ ООН. Тут серби влаштували різанину мусульманського населення (загинуло 8 тис. чол.). Під прикриттям авіації НАТО (серпень-вересень 1995 р.) мусульмани і хорвати перейшли у наступ і встановили контроль над 50% території БіГ.
Під тиском світової громадськості конфліктуючі сторони сіли за стіл переговорів. У Дейтоні (США) 15 грудня 1995 р. було укладено попередню угоду, яка остаточно була підписана у Парижі. За цією угодою БіГ залишалась єдиною державою, поділеною на сербську (49%) і хорвато-мусульманську (51%) частини, для спільного існування яких була розроблена система взаємовідносин. Для реалізації угоди і проведення виборів у органи влади на територію БіГ вводився контингент багатонаціональних сил (60 тис. чол.), до складу якого входили і українські підрозділи.Здавалось, війна на Балканах скінчилась (за 4 роки війни загинуло понад 200 тис. чол., поранено — 500 тис, 3 млн стали біженцями), але у лютому 1998 р. загострився конфлікт в Косово — автономному краї Сербії, автономія якого була ліквідована в 1988 р. Албанці, що складали більшість населення, розгорнули боротьбу за незалежність. У цьому конфлікті світова громадськість стала на бік албанців. У березні 1999 р. об'єднані сили НАТО розгорнули бойові дії проти СРЮ. Впродовж 74 днів бомбардувань і обстрілів на територію СРЮ було випущено ЗО тис. тонн, вибухових речовин. Зрештою, керівництво СРЮ вивело війська з краю, а на їх місце були введені миротворчі сили. Проте, на цьому етнічний конфлікт не скінчився, він лише стримується силою. 2001 р. у Косово відбулись вибори, на яких перемогли прихильники незалежності краю.Новий вибух конфлікту на Балканах спалахнув у Македонії (березень 2001 р.). Македонія була єдиною республікою СРЮ, якій вдалось уникнути збройного конфлікту у період здобуття незалежності. Але проти утворення Македонії значну опозицію складали Греція і Болгарія, які боялись сепаратистських рухів у себе з боку македонців. Завдяки президенту Б.Трайковсь-кому, який взяв орієнтир на Захід, за допомогою США і ЄС, конфлікт було подолано. Як гарантія існування нової держави на її території були розміщені війська ООН. Але ні міжнародний захист, ні поміркована внутрішня політика не забезпечили мир Македонії. Албанські екстремісти (албанці складають третину населення країни), керуючись прикладом і підтримкою ко-совських албанців, розпочали бойові дії проти македонської армії з метою домогтися визнання за албанцями державоутвоюючої нації, надати автономію районам з переважною більшістю албанського населення. Завдяки зусиллям світової громадськості, ООН, НАТО сторони сіли за стіл переговорів. Права албанців були розширені. Конфлікт вдалося вгамувати.
Поразки сербських шовіністичних сил у етнічних конфліктах на Балканах (Словенія, Хорватія, БІГ, Косово) призвели до масових виступів населення проти режиму президента Сербії С.МІлошевича. Влітку-восени 2000 р. у країні розгорілася політична криза, яка супроводжувалась загостренням відносин між Сербією та Чорногорією. Остання взяла курс на проголошення незалежності. Приводом до загострення політичної боротьби стали вибори Президента Югославії. Головними суперниками на виборах були Слободан Мілошевич і Воіслав Коштуніца. Під тиском опозиції конституційний суд визнав перемогу на виборах Коштуніци. Новий президент відразу опинився перед лицем безлічі проблем: розвал федерації, відбудова країни після війни з НАТО, тиск світового співтовариства з метою видати Мілошевича Міжнародному трибуналу тощо.Стосовно відносин з Чорногорією після тривалих переговорів було укладено домовленість про перетворення федерації Югославії на конфедерацію. З 1 березня 2003 р. Югославія припинила своє існування. Через три роки має бути проведено референдум про подальшу долю конфедерації Сербії І Чорногорії. Завдяки реформаторській діяльності уряду Зорана Джинджи-ча (12 березня 2003 р. був застрілений представниками однієї з кримінальних угруповань Белграда) Сербія змогла подолати економічну кризу. Мілошевич в обмін на економічну допомогу США та країн ЄС був переданий до міжнародного трибуналу в Гаазі. Також до трибуналу було передано або приїхали самостійно ще цілий ряд воєнних і політичних діячів Сербії та Хорватії.
Комментариев нет:
Отправить комментарий