20. Передумови і причини української революції 1917 р.
Утворення Української Центральної Ради, її політична програма
Українська революція стала визначною подією в історії українського народу XX ст. Вона засвідчила незгасиме прагнення українців до творення власної держави. Незважаючи на тривале імперське поневолення, народ знайшов у собі сили, щоб за вкрай несприятливих умов протягом тривалого часу (1917-1920 рр.) вести запеклу збройну боротьбу, відстоюючи свою державність. Дослідники вказують на залежне і колоніальне становище України; великодержавницьку політику щодо неї панівних кіл як Росії, так і Австро-Угорщини; важке соціальне становище переважної більшості населення; невирішеність аграрного питання і соціального захисту робітництва; піднесення українського національно-визвольного руху, організаційне та ідеологічне його оформлення.
Безпосереднім поштовхом до революції стала Перша світова війна, яка до краю загострила проблеми воюючих держав, ослабила і призвела до падіння Російської, а згодом Австро-Угорської імперій. Це дало українському народу історичний шанс у боротьбі за свою державність.
Перемога Лютневої демократичної революції в Росії 27 лютого 1917 р. і повалення самодержавства відкрили нову сторінку в історії України. Розпочався складний, суперечливий, але дуже важливий етап у її суспільно-політичному й духовному розвитку.2 березня 1917 р. у Петрограді було сформовано Тимчасовий уряд, який вважав себе правонаступником царського уряду і прагнув зберегти контроль над усіма територіями імперії, зокрема й над Україною. Виконавчу владу в Україні Тимчасовий уряд передав повітовим і губернським комісарам, головам земських управ.Одночасно з органами Тимчасового уряду в Україні. як і в Росії, майже одразу виникли інші структури влади -Ради робітничих і солдатських депутатів, провідну роль в яких відігравали російські меншовики, есери і більшовики.Третім центром влади і носієм ідеї національного відродження України стала Українська Центральна Рада.
Ідея заснування Центральної Ради народилася на зборах Товариства українських поступовців (ТУП). Полеміка щодо принципів ЇЇ організації, завдань і програмних гасел не вщухала кілька днів. 7 березня 1917 р. відбулися вибори керівного ядра Центральної Ради. Цей день вважається датою її створення.
Вона поступово перетворилася у справжній керівний осередок національно-демократичної революції, своєрідний український парламент, що, крім ТУП, об'єднував представників головних українських політичних партій, а також багатьох безпартійних прихильників українського національно-державного відродження. До неї увійшли і представники православного духовенства, культурно-освітніх, кооперативних, військових, студентських організацій, громад і гуртків, наукових товариств. У перші дні діяльності УЦР налічувала незначну кількість членів, а її повний склад восени 1917 р. становив 822 чол.
Керівником (головою) УЦР було обрано Михайла Гру-шевського (1866-1934)- видатного українського історика й політичного діяча, одного з керівників ГУП, аз 1917р.-члена партії українських есерів, прихильника автономістських настроїв. Важливу роль у діяльності УЦР відігравали відомий український письменник, лідер Української соціал-демократичної робітничої партії (УСДР11) Володимир Вин-ниченко (1880-1951), Симон Петлюра (1879-1926), а також С. Єфрсмов, Ь. Мартос, 1. Стешснко, II. Христюк та ін.Спочатку УЦР була лише київською міською організацією. Не змогла вона одразу сформувати і політичної платформи своєї діяльності, закликавши 9 березня український народ домагатися від Тимчасового уряду «всіх прав, які тобі природно належать», обмеживши їх, проте, публічним використанням української мови в державних, судових та освітніх установах.19 березня у Києві під синьо-жовтими прапорами відбулася стотисячна маніфестація, що завершилася прийняттям резолюції про автономію України.Остаточно викрисгалізував політичну програму УЦР і завершив її організацію Всеукраїнський національний конгрес, що працював у Києві 6-8 квітня 1917 р. і схвалив домагання національно-територіальної автономії для України та перебудови Російської держави у федеративну, демократичну республіку. Глибинний внутрішній зміст цієї основної стратегічної мсти УЦР розкрив М. Грушевський в опублікованих 1917 р. брошурах «Вільна Україна», «Якої ми хочемо автономії та федерації», «Хто такі українці і чого вони хочуть», «Звідки пішло українство і до чого воно йде».І Іаціонально-територіальна автономія України, за Грушевський, - це територіальне об'єднання всіх етнічних українських земель, організоване на основах широкого демократичного громадського самоврядування. Об'єднання самостійно вирішуватиме усі свої справи - економічні, культурні, політичні, утримуватиме військо, розпоряджатиметься своїми дорогами, доходами, землями, природними багатствами, матиме власні законодавство, адміністрацію і суд. Іншими словами, автономна Україна повинна мати всі державні атрибути.
У федерації М. Грушевський бачив об'єднання в одній союзній (федеративній) державі кількох національних. До функцій федеративної влади мали відійти справи війни і миру, міжнародні відносини, керівництво військовими силами республіки, дотримання спільних валюти, міри, ваги, мита, нагляд за коштами, телеграфом, надання спільних рис карному й цивільному кодексу республік, стеження за додержанням однакових принципів охорони прав національних меншин у крайовому законодавстві.
Таким чином, М. Грушевський розумів федералізм не як основне заперечення незалежності української державності, а як крок їй назустріч. Гасло автономії підтримало Товариство українських поступовців. У Києві одночасно пройшли установчий з'їзд Української партії соціалістів-революціонерів і конференція Української соціал-демократичної партії. Відновила свою діяльність Українська радикально-демократична партія. Хвиля національно-демократичного піднесення докотилася до села. З'явилась нова організація селян - Українська селянська спілка.
19 березня у Києві під синьо-жовтими прапорами відбулася стотисячна маніфестація, що завершилася прийняттям резолюції про автономію України.Активізація суспільно-політичного життя в Україні проходила під впливом Центральної Ради, яка оголосила про скликання Всеукраїнського національного конгресу. Таким чином, із київської міської організації Рада перетворилась на всеукраїнський національний центр.Від різних українських політичних, громадських, культурно-освітніх і професійних організацій на конгрес прибуло близько 900 делегатів. Це було небачене досі зібрання українців. Першого ж дня вони виступили за національно-територіальну автономію України. Делегати конгресу обрали 13 8 членів Центральної Ради. Головою УЦР став М. Грушевський, а його заступниками - В. Винниченко і С. Єфремов. У повному складі УЦР збиралася на загальні збори (Велику раду), а основна робота велась у Малій раді.
В цей час провідні діячі УЦР вбачали стратегію революції у досягненні національно-територіальної автономії у складі федерації - держави, яка б об'єднувала кілька національних держав. У цьому напрямі і розвивався національно-демократичний рух в Україні навесні і влітку 1917 року.Про силу рішень конгресу свідчать резолюції Всеукраїнського військового з'їзду (травень 1917 р.). З'їзд у категоричній формі зажадав від Тимчасового уряду надати Україні національно-територіальну автономію. Делегати з'їзду оголосили боротьбу за українізацію військових частин і обрали Український військовий комітет, який у повному складі увійшов до УЦР.Підтримка військових додала Раді рішучості. Для переговорів з Тимчасовим урядом до Петрограда було направлено делегацію на чолі з заступниками голови УЦР. Мета цієї місії - переконати Тимчасовий уряд у доцільності надання Україні автономії. Але в умовах двовладдя в російській столиці не вдалося досягти порозуміння ні з Тимчасовим урядом, ні з Петроградською радою робітничих депутатів. Такий підсумок переговорів переконав діячів УЦР в необхідності поглиблення української революції. Ідея становлення автономії без згоди Петрограда стала надзвичайно популярною. Загальні збори Української Центральної Ради (3 червня 1917 р.) постановили негайно приступити до закладення підвалин автономного ладу в Україні. Через тиждень, 10 червня, УЦР оприлюднила свій Універсал. Його зачитав на Всеукраїнському військовому з'їзді В. Винниченко. Віднині, було сказано в Універсалі, «не розриваючи з державою російською, хай народ український на своїй землі має право сам порядкувати своїм життям».Проголошення революційного за формою і змістом Універсалу викликало нове національне піднесення. Такий розвиток української революції змусив переглянути своє ставлення до Центральної Ради російських революційних демократів і Тимчасовий уряд. Відтепер в Росії змушені були рахуватися з діями УЦР. В Київ для переговорів були направлені представники Тимчасового уряду.Населення з ентузіазмом зустріло І Універсал. Продовжувався процес організації національно-державної влади. Було створено Малу Раду й Генеральний Секретаріат-уряд на чолі з В. Винниченком.
Тимчасовий уряд, консервативні кола Росії засудили І Універсал, оголосивши його виявом сепаратизму. На цих позиціях стояли й загальноросійські партії, що діяли в Україні. Уряд був готовий застосувати проти Ради силу, але його бездіяльність у соціально-економічній сфері і курс на війну до переможного кінця призвели до падіння популярності урядових партій і, врешті-решт, до червневої політичної кризи. Незадоволення посилив і провальний наступ на Південно-Західному фронті, коли за місяць боїв російська армія втратила 150 тис. чоловік.У такій ситуації конфронтація Тимчасового уряду з УЦР була недоречного. Незважаючи на негативне ставлення до національного руху, Тимчасовий уряд був змушений шукати угоди з УЦР. 29 червня 1917 р. до Києва прибула делегація міністрів Тимчасового уряду у складі О. Корейського, М. Терещенка, 1. Церетелі. Після напружених переговорів було вироблено основні засади компромісу. Найголовнішим для українців було те, що Тимчасовий уряд зобов'язувався визнати УЦР державним органом негайно, не чекаючи Установчих зборів.Зміст досягнутої угоди текстуально оформлявся у двох різних за формою документах. Документи уряду назвали проектом постанови «Про національно-політичне становище України». УЦР побажала оформити його від себе якії Універсал. Обидва документи мали оголошуватись одночасно. Оскільки три міністри не мали повноважень від імені уряду, вони повезли опрацьований документ до Петрограда, звідки повинні були повідомити про його затвердження телеграфом. Після цього УЦР одержувала право опублікувати II універсал.
На засіданні від 2 липня 1917 р. Тимчасовий уряд заслухав звіт про переговори й досягнуту угоду. З липня 1917 р. УЦР опублікувала текст П-ого Універсалу.
З одного боку:
- офіційно визнавалась автономія України, УЦР доручалось підготувати Закон про автономний устрій;
- УЦР отримала статус вищого органу революційної демократії, Генеральний Секретаріат - вищого органу крайового управління;
- Тимчасовий уряд погоджувався з українізацією військових підрозділів.
З іншого боку:
- Закон про автономний устрій України мали затвердити Установчі збори, а до цього УЦР зобов'язувалася не здійснювати самочинно автономії України;
- не уточнювалась територія, на яку поширювалася влада УЦР і Генерального Секретаріату, а також повноваження останнього;
- склад Генерального Секретаріату затверджувався Тимчасовим урядом, а УЦР поповнювалася представниками національних меншин;
- комплектування окремих військових частин лише українцями мало здійснюватися під контролем російського командування Й військового міністра.
Оцінка П-ого Універсалу не може бути однозначною. Його зміст свідчив про те, що УЦР зробила істотні поступки Тимчасовому урядові, який прагнув обмежити національно-визвольний рух. Однак сам факт вимушеного визнання Центральної Ради з боку центрального уряду мав історичне значення.
В Україні проти 11-ого Універсалу виступили самостійники, які в ніч з 4 на 5 липня 1917 р. організували збройний виступ, щоб примусити УЦР проголосити незалежність України. Але своєї мети вони не досягай.В цілому II універсал не влаштовував жодну зі сторін. Головні події були попереду.
У жовтні 1917 р. спалахнув черговий конфлікт між Центральною Радою та Тимчасовим урядом. Останній планував притягнути до судової відповідальності членів Генерального Секретаріату. Але такий перебіг подій був перерваний виступом більшовиків у Петрограді 25 жовтня (7 листопада за новим стилем, запровадженим у 1918р.). Другий Всеросійський з'їзд Рад сформував уряд на чолі з В. Ульяновим-Леніним. З'їзд прийняв два важливі документи: Декрет про мир та Декрет про землю. Перемігши у Петрограді, більшовики намагалися взяти владу в інших містах колишньої Російської імперії.Отримавши звістку про події в Петрограді, УЦР негайно створила Комітет з охорони революції в Україні. 27 жовтня (9 листопада) Генеральний Секретаріат виступив з відозвою «До всіх громадян України», в якій заявляв, що рішуче протистоятиме будь-яким спробам підтримки більшовицького перевороту на місцях. Раду народних комісарів - уряд, створений більшовиками, - Секретаріат визнавав як уряд центральних районів Росії. Ця відозва загострила відносини між УЦР та більшовиками.Таким чином, у листопаді 1917 р. в Києві сформувалися три ворогуючі табори, які протистояли один одному. Прихильники повалення Тимчасового уряду згрупувалися навколо штабу Київського військового округу (10 тис. озброєних прихильників). Більшовики спирались на Ради робітничих і солдатських депутатів і мали 6 тис. озброєних чоловік. Центральна Рада мала у своєму розпорядженні близько 8 тис. озброєних симпатиків.Ініціативу у подальших подіях виявили більшовики. 29 жовтня 1917 р. вони розпочали у Києві збройне повстання. Бої тривали три дні. Війська КВО зазнавали поразки. Тоді в події втрутилися війська УЦР. Спеціальна комісія із представників ворогуючих сторін виробила угоду, згідно з якою війська КВО виводилися з міста, а охорона Києва передавалася військам Центральної Ради.Після перемоги повстання у місті склалося своєрідне двовладдя: воно одночасно контролювалось військами УЦР і більшовиками. 11 листопада більшовики скликали засідання Рад робітничих і солдатських депутатів, на якому було схвалено ідею - «реконструювати» УЦР на Всеукраїнському з'їзді Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів. «Реконструкція» передбачала перетворення УЦР за російським зразком на Центральний виконавчий комітет (ЦВК) рад України, де більшість належала б більшовикам. Тим часом УЦР вела підготовку до Українських Установчих зборів, які мали б констатувати новий суспільно-політичний та економічний устрій України.Керівництво УЦР, вбачаючи в діях більшовиків небезпеку для України, на засіданні Малої Ради, яке розпочалося 6 листопада 1917 р., проголосило III Універсал. В ньому йшлося: «Віднині Україна стає Українською Народною Республікою. Не відділяючись від Російської Республіки й зберігаючи єдність її, ми твердо станемо на нашій землі, щоб уся Російська Республіка стала Федерацією рівних і вільних народів. До Установчих Зборів України вся власть творити лад на наших землях, давати закони й правити належить нам, Українській Центральній Раді, й нашому правительству - Генеральному Секретаріатові України».
III Універсал проголошував широку програму перетворень:
- скасовувалося право приватної власності на землю - вона визнавалася власністю всього трудового народу й передавалась йому без викупу;
- Центральна Рада зобов'язувалась негайно подбати про мирні переговори з Німеччиною та її союзниками;
- проголошувалася свобода слова, друку, віри, зібрань, спілок, страйків, а також недоторканність особи і помешкання;
- скасовувалася смертна кара;
- впроваджувався 8-годинний робочий день і контроль над виробництвом;
- підтверджувалося право на національно-територіальну автономію.
За визначенням В. Винниченка, 111 Універсал не справив такого впливу, як перший. Накреслена у Ш-ому Універсалі соціально-економічна програма не задовольняла значну частину населення, особливо селянство, яке очікувало негайного переділу поміщицької землі.Також не в дусі моменту були і пункти, що проголошували Україну складовою частиною Російської федерації рівних і вільних народів, яку УЦР зобов'язувалась допомогти створити.Особливо ж небезпечним було положення про те, що УЦР стане на сторожі «прав і революції не тільки нашої землі, а й усієї Росії». Це було непосильне й непотрібне для України завдання.Проголошення Української Народної Республіки стало актом великої історичної ваги: український народ після тривалого поневолення заявив про відродження власної держави.
Комментариев нет:
Отправить комментарий