25. Загострення кризи тоталітарної системи в Україні у другій половині 80-х-на початку 90-х рр.
У 1988 р. набув сили народний рух на підтримку перебудови; чим далі, тим більше його цілі розходилися з тими обмеженими завданнями, які ставила реформаторська частина апарату. Найбільш широкого відгуку політика гласності набула у Львові. У червні та липні 1988 р. було проведено кілька несанкціонованих і безпрецедентних за своїми масштабами мітингів, які очолювали колишні дисиденти В. Чорновіл, брати М. і Б. Горині, 1. та І. Калинці. На цих мітингах відкрито говорилося про численні утиски, яких зазнають українці.
У червні 1986 р. проти витіснення з ужитку у школах республіки української мови виступили українські письменники, серед яких були О. Гончар, Д. Павличко, І. Драч. За даними міністра освіти В. Фомснка, в Україні у 1987 р. в російськомовних школах навчалося більше половини всіх учнів, а в Києві з 300 тис. учнів українською навчалися лише 70 тис. Однак ця статистика не хвилювала тодішніх партійних функціонерів. Партійний апарат України не поспішав змінювати національну політику.
У вересні 1989 р. народилася найбільш масова організація - Народний рух України за перебудову, яку очолив поет І. Драч. У лютому 1989 р. були засновані Товариство української мови ім. Т. Шевченка, що діяло поза партійним контролем, «Товариство Лева», «Зелений світ».
Швидка політизація суспільства виявилася в мітингах і демонстраціях, наймасовішим з-поміж яких став живий людський ланцюг 21 січня 1990 р. з нагоди відзначення річниці Акта злуки УНР і ЗУНР У цій акції взяли участь близько 800 тис. чоловік.
Під тиском демократичних сил Верховна Рада УРСР прийняла у 1989 р. «Закон про мови», за яким українська мова набула статусу державної. Громадянам України надавалися правові гарантії вільного використання російської та мов інших народностей, шо проживали на території республіки.
Найвразливішою ланкою перебудови було важке економічне становище в країні. Започаткована 1986 р. стратегія прискорення соціально-економічного розвитку на практипі виявилася більшою мірою пропагандистським закликом, аніж добре продуманою системою заходів у народному господарстві. До того ж її здійснення розпочалося різким підвищенням затрат на капітальне будівництво. По суті це була (як і наприкінці 20-х - на початку 30-х рр.) спроба за рахунок введення нових потужностей збільшити загальний обсяг промислового виробництва. Як і тоді, вона в другій половині 80-х років закінчилася крахом. За системою довгострокового будівництва, шо склалася протягом багатьох років, величезні кошти й матеріали, які йшли на спорудження нових об'єктів, не давали швидкої віддачі. Це призводило до чимдалі більшого відставання виробництва товарів, погіршення фінансового становища, збільшення грошової маси, зростання дефіциту, зовнішньоекономічних труднощів. Особливо в цій ситуації постраждала Україна, оскільки більша частина приросту капіталовкладень призначалася для інших регіонів.Відчутного удару народному господарству України завдала й непродумана антиалкогольна кампанія, інспірована союзним керівництвом 1985 р., внаслідок якої в республіці було викорчувано 60 тис. га виноградників, зупинено й перепрофільовано багато підприємств, які виробляли вино та лікеро-горілчані напої.Неефективність економіки з усією очевидністю продемонструвала жахлива аварія на Чорнобильській АЕС. Згубний курс на розміщення в Україні атомних електростанцій із недосконалими й небезпечними реакторами призвів до того, що на її і так екологічно забрудненій території було сконцентровано 40 % усіх реакторів СРСР. Ліквідація наслідків аварії, очищення землі та вод України від радіонуклідів вимагали величезних витрат, які додатковим тягарем лягли на економіку республіки.Проголошена 1987 р. господарська реформа обмежувалася реорганізацією управління й не передбачала серйозних змін у виробничих відносинах. Надання підприємствам деякої самостійності, зокрема у визначенні цін на продукцію, виборі виробничих і торгових партнерів, оплаті праці зі збереженням директивного планування, спричинило неконтрольоване зростання зарплати, яка не забезпечувалася товарами й послугами, розрив господарських зв'язків, подальшу розбалансованість народного господарства. Стало зрозумілим, що нове союзне керівництво вкотре завело економіку, в тому числі й народне господарство України, у глухий кут.1990 рік характеризувався подальшим розмиванням підвалин тоталітарного ладу. Все більше на мітингах і в Радах нового скликання вимагали переходу до багато-партійної системи. Політичне керівництво змушене було відмовитися від положення про керівну і спрямовуючу роль КПРС у державі.
Активізація політичного життя спричинила стрімке зростання національної свідомості населення. З 1990 р. почався рух за вихід України з СРСР
Комментариев нет:
Отправить комментарий